top of page

יומן מסע- נירנברג 2023

מיכאל ברעם, סטודנט בתוכנית להמצאת צעצועים בשנקר משתף בחוויות מה Spielwarenmesse 2023 , יריד הצעצועים הבינלאומי השנתי בנירנברג גרמניה. הצצה מנקודת מבט של מי שחווה את היריד בפעם הראשונה.
ברוכים הבאים ל Spielwarenmesse 2023


01.02.23

יום #1


זה היה כמו להיכנס לחנות צעצועים בתור ילד, אותו סוג של קסם, אבל פי מיליון מבחינת ה׳שואו׳ - הכל גדול יותר, מלהיב יותר, מפתיע יותר.

בובות אספנות, משחקי קופסה, ערכות יצירה, רובוטים, מציאות מדומה, בובות תינוק היפר-ריאליסטית שכנראה יופיעו לי בסיוטים, קוביות, קלפים, מכוניות, סקייטבורדים.

יש הכל מהכל, בכל מקום, מכל עבר. אתה מנסה לעבד כמה שיותר פרטים אבל זה בלתי אפשרי להכיל כל כך הרבה מוצרים חדשים בבת אחת. פתאום ברור שחמישה ימים זה לא מספיק, ויש כל כך הרבה לראות!

תערוכת הצעצועים מתקיימת במבנה עצום מימדים, ומחולקת ל12 אולמות ענקיים בקטגוריות שונות.

מד הצעדים טוען שהלכתי 12 קילומטר היום(!)
יש הכל מהכל, בכל מקום, מכל עבר. בובות אספנות, משחקי קופסה, ערכות יצירה, רובוטים, מציאות מדומה, בובות תינוק היפר- ריאליסטית שכנראה יופיעו לי בסיוטים, קוביות, קלפים, מכוניות, סקייטבורדים.

אחרי שהסתובבנו קצת, נפגשנו עם חברת AMIGO שדיברו איתנו על העבודה שלהם עם ממציאים, ועל תהליך הפיתוח של משחקי קופסה. אחר כך נפגשנו עם ספין מאסטר והצגנו להם סוף סוף את הפרוייקטים שעבדנו עליהם במרץ בחודשים האחרונים, ואז זכינו לסיור מודרך בדוכנים הסגורים של ספין מאסטר וראינו המון צעצועים מכל הסוגים שהולכים לצאת בשנה הקרובה (וצעצוע אחד שהייתי צריך להרים את הלסת מהרצפה כשהציגו לנו אותו ומסתמן כלהיט תקופת החגים הבאה)

הדבר הכי מגניב שראיתי היום- פאזל מכני מעץ של מתקן לונה פארק של כוסות תה מסתובבות. מטורף.מחר נתייצב ב-Messe עם פתיחת השערים, וננסה להספיק לראות כמה שיותר, שמתי את העין על אולם מספר 1 שכולל בובות אופנה, בובות פרווה וכל מה שביניהן. 

02.02.23

יום #2


אחרי היום הראשון של התערוכה, נרגע קצת ההלם הראשוני מהעושר האדיר של הקסם שנמצא פה ממש בכל פינה, וליום השני כבר הגעתי חדור מטרה - אני נכנס לביתן הסגור, המאובטח והאקסקלוסיבי של MGA (הבעלים של המותגים 'בראץ', 'ריינבו היי' ו'לול סופרייז' בין היתר).

הגעתי לביתן מחויך ומאיר פנים, וביקשתי להיכנס. הבחורה הנחמדה בכניסה לביתן שאלה את הבוסית שלה, ששאלה את הבוסית שלה, שהרהרה לעצמה לרגע ובסוף החליטה לאפשר לי להיכנס. בביתן ישבו המון אנשי עסקים בחליפות, צחקו, ולחצו ידיים, כנראה סגרו חוזים של מיליוני דולרים. היה ברור מיד שאני לא אמור להיות שם, ולא האמנתי שהכניסו אותי.

אחרי סיור מודרך של שעה בו הציגו לי את כל המוצרים של ליין בובות התינוק Baby Born, הגענו סוף סוף לאיזור של בובות האופנה, וזכיתי לראות את הגב של דוכן הבראץ, אבל אז התבקשתי לצאת בטענה שהם שומרים על חשאיות עם מותגי הבובות שלהם, וכך נגמר הסיור. הייתי צריך להגיע לבוש בחליפה.

אתה מנסה לתת את מלוא תשומת הלב לכל דבר שאתה רואה, אבל מהר מאוד זה מתברר כמשימה בלתי אפשרית, וככל שאתה מתקדם במסע אתה מתחיל להתמקד רק הצעצועים המדהימים באמת.

אחרי סאגת MGA, חזרתי לקומה הראשונה והסתובבתי באולמות 1-3 - בובות, כל מה שקשור לגיל הרך, וצעצועים מעץ.

כל אולם עצום במימדיו, ומכיל עשרות אלפי צעצועים, חלקם סטנדרטיים, וחלקם מטורפים לגמרי. בהתחלה אתה מנסה לתת את מלוא תשומת הלב לכל דבר שאתה רואה, אבל מהר מאוד זה מתברר כמשימה בלתי אפשרית, וככל שאתה מתקדם במסע אתה מתחיל להתמקד רק הצעצועים המדהימים באמת.

דוכן אחד באולם 3 של משחקי עץ מכניים, תיבות נגינה וכדורי שלג העיף לי את המוח לגמרי. תיבת נגינה עצומה שנראית כמו קרוסלה עם איילים מסתובבים, קופסאות עץ עם ידית מסתובבת שמפעילה דמויות שמזכירות תיאטרון בובות, סנטה קלאוס על מזחלת שמרחפת סביב עץ אשוח במעגלים. כל מוצר נעשה באהבה ובדיוק מעוררי השתאות.

את היום סיימנו בפגישות עם חברת חלילית שמתמחה במוצרים מוזיקליים לתינוקות וחברת אדושייפ שעושה צעצועים לאמבטיה, כדורים סנסוריים ואת הPuzzle Play Mat האייקוני.

הזמן טס ויש עוד כל כך הרבה לראות! מחר אתמקד באולמות 4-7 שמכילים צעצועים אלקטרוניים, מודלים של רכבות, צעצועים חינוכיים וצעצועים עם מודעות לסביבה. 


02.02.23

יום #3 ואחרון


את היום השלישי בתערוכה התחלתי בסיבוב באולם המודלים והרכבות בהן הוצגו דגמים מיניאטוריים של כבישים והרים, נהרות ואגמים, אתרי בנייה ובניינים עירוניים וכמובן - רכבות - בכל הצבעים והגדלים, כולם ברמת דיוק מטורפת בכל הפרטים הקטנים. אחד הנציגים של חברה שמייצרת מכוניות מיניאטוריות על שלט נתן לי לנהוג קצת והתחרט על זה מיד כאשר הרכב הקטן שהסעתי התהפך מצוק והתרסק היישר לתוך נהר מדומה. טוב שאין לי רישיון.


דגם מיניאטורי של פארק שעשועים


אחר כך באולם הצעצועים האלקטרוניים, נפעמתי לגלות שרעיונות רבים שהיו לי כילד לצעצועים עתידניים הפכו למוצרים אמיתיים. לוח שחמט חכם שמאפשר לשחק מול מחשב אבל על לוח אמיתי שמזיז את כלי היריב בעצמו, קוביית משחק אלקטרונית שאפשר לעצב את פאותיה באפליקציה ייעודית, בובות אספנות קטנות של דיסני, פיקסאר, מארוול וסטאר-וורז שמשתגרות לתוך משחק מציאות מדומה ומשמשות כאווטאר, רובוט קטן שניתן לתכנות באפליקציה שמזכירה מייקרוביט, בגרסה אפילו יותר ידידותית למשתמש בכל גיל. זה העתיד.


לוח שחמט חכם. צילום: מיכאל ברעם
אחרי שלושה ימים בהם התרוצצנו בין שנים-עשר אולמות עצומים וראינו מאות אלפי צעצועים ומשחקים מכל הסוגים, הגיע הזמן לחזור הביתה. תערוכת הצעצועים בנירנברג 2023 עברה ברגע, אבל הספקנו ללמוד המון על הדרך בה התעשייה עובדת.

אחד מרגעי השיא של היום היה סיור בביתן האסברו (Hasbro) שהיה סגור למבקרים והכניסה אליו הצריכה חתימה על הסכם סודיות. הביתן היה מעוצב בתשוקה מורגשת לשלל המותגים המפורסמים של החברה - ביניהם פפה פיג, פליי-דו, מיי ליטל פוני, טוויסטר, מונופול, הרמז ורובי הנרף. זכינו לראות את מגוון המוצרים החדשים שלהם, אלה שכבר יצאו לשוק ואלה שייצאו ממש בקרוב.

במהלך היום היו לנו פגישות נוספות עם דיאמנט צעצועים, חברה ישראלית שמפתחת צעצועים ומשחקים במגוון קטגוריות, Make It Real, חברה שמתעסקת בעיקר בערכות יצירה ועם ארגון ה Mojo Nation, ארגון הממציאים האנגלי. רגע לפני שכולם התארגנו לטיסות חזרה הביתה, קפצנו בטיול כיתתי מאולתר לחנות הצעצועים העצומה Smyths. אני חושב שהם יאלצו לסגור את הסניף כי לא נשאר להם מלאי אחרי הפשיטה שלנו.


אחרי שלושה ימים בהם התרוצצנו בין שנים-עשר אולמות עצומים וראינו מאות אלפי צעצועים ומשחקים מכל הסוגים, הגיע הזמן לחזור הביתה. תערוכת הצעצועים בנירנברג 2023 עברה ברגע, אבל הספקנו ללמוד המון על הדרך בה התעשייה עובדת. נחשפנו לאנשים יצירתיים עם נפשות של ילדים שרק רוצים לשחק כל היום, אנשים שאוהבים את העבודה שלהם בצורה יוצאת דופן. הבנו לעומק קטגוריות שונות של צעצועים, הצגנו את המוצרים שלנו מול חברה גדולה בפעם הראשונה ואפילו זכינו לפידבקים נהדרים. שתינו בירות גרמניות ואכלנו נקניקיות ופרצעלים, הלכנו עשרות קילומטרים ושתינו קולקטיבית מאות כוסות קפה. ועכשיו הגיע הזמן לשבת, להירגע, ולעכל את כל המידע החדש שצברנו.טיפ של אלופים לשנה הבאה: תגיעו לכל חמשת הימים, כי בשלושה ימים אתם לא תספיקו לראות את כל מה שתרצו. תגיעו ראשונים בכל יום ותצאו אחרונים. תהיו סקרנים, ופתוחים לקטגוריות משחק שלא בהכרח מדברות אליכם, ותמצאו את עצמכם מתאהבים בעולם שהיה זר לכם עד עכשיו. ואל תשנו בקראוון ביער, אלא במלון במרכז העיר או בעיר העתיקה, אחרת אוכל יהיה בעיה.
נתראה בשנה הבאה!
 

צילומים: מיכאל ברעם, שלומי איגרComments


bottom of page