top of page

חיות מפלסטיק, למען החיות

לרוב כאשר מדברים על קיימות ואחריות סביבתית בהקשר למוצרי צריכה אנו נוטים לחשוב על ההשפעה הפיזית שיש למוצר ולטכנולוגיות הייצור שלו על העולם. מאפיין ייחודי של צעצועים למול מוצרי צריכה אחרים הוא כי ההשפעה הסביבתית והחברתית של צעצועים חורגת מעבר לחומר עצמו. בשונה ממוצרים אחרים, צעצועים רבים נושאים דימויים ומסרים ומעודדים דפוסי חשיבה ומשחק אשר גם להם יש משמעות על האופן בו ילדות וילדים תופסים את העולם ואת הסביבה, ובהמשך, אולי, על האופן בו הם מתייחסים אליהם.

ואכן, במסגרת מגמת הקיימות והאחריות הסביבתית והחברתית המאפיינת את תעשיית הצעצועים בשנים האחרונות ניתן לראות כי חברות ומותגים הפועלים לבצע שינויים בחומרי הגלם ובשיטות הייצור במטרה לחסוך בפליטות פחמן, בחומרים בתוליים, או בפסולת, קושרות במקרים רבים בין המוצר החדש הנושא ערך סביבתי לבין המעטפת הסיפורית של המוצר העוסקת בתכנים הקשורים לסביבה, לעולם, להגנה על הטבע ועל חיות ולחינוך לקיימות. וילטופיה (Wiltopia),סדרת הצעצועים החדשה שהושקה השנה תחת המותג פליימוביל (PLAYMOBIL) במסגרת הצטרפות המותג למגמת הקיימות פועלת בדיוק בשני מישורים אלה, הפיזי והסיפורי.וילטופיה | פליימוביל


סדרת הצעצועים החדשה היא ביטוי ראשון למהלך גדול יותר עליו הכריזה קבוצת Horst Brandstätter, הבעלים של מותג הענק פליימוביל. הקבוצה הכריזה לאחרונה על הצטרפותה למגמה המאפיינת את תעשיית הצעצועים בשנתיים האחרונות ופרסמה הצהרת כוונות לשינוי טביעת הרגל האקולוגית של החברה עד לשנת 2030. בהשקעה של כ 50 מליון אירו, בכוונת החברה להתאים את מוצריה למודלים של כלכלה מעגלית ולהחליף ככל שניתן את חומרי הגלם ליצירת הצעצועים בחומרים המבוססים על מקורות צמחיים (ביו-פלסטיק) וכמובן בחומרים ממוחזרים. אריזות הצעצועים, אחד הנושאים הבעייתיים בתעשיה זו, יוחלפו גם הן באריזות מקרטון בעל אחוז גבוה של חומר ממוחזר, והוראות ההרכבה יודפסו על נייר ממוחזר.

הסדרה החדשה Wiltopia עשויה לטענת החברה מכ 80% חומרים ברי קיימא, כאשר מקורם של מרבית החומרים הממוחזרים הוא פסולת של מקררים, מקור לחומר גלם רב ואיכותי על פי החברה. בהתאמה, כל רכיבי הנייר, הוראות ההרכבה וקרטון האריזה עשויים מחומר ממוחזר.

הבחירה בשימוש בחומר ממוחזר מתאימה במקרה של מותג כמו פליימוביל, שכן מדובר בצעצועים הידועים כאיכותיים ועמידים מאד. במקרה זה חשוב יותר מקורו של חומר הגלם ממנו עשוי הצעצוע מאשר היכולת של הצעצוע להתכלות או להתמחזר בתום חייו.


מקורם של מרבית החומרים הממוחזרים הוא פסולת של מקררים. הבחירה בשימוש בחומר ממוחזר מתאימה במקרה של מותג כמו פליימוביל, שכן מדובר בצעצועים הידועים כאיכותיים ועמידים מאד. במקרה זה חשוב יותר ממקור חומר הגלם ממנו עשוי הצעצוע מאשר היכולת של הצעצוע להתכלות או להתמחזר בתום חייו.


סרטון ההסבר בנוגע לאופן הייצור של הצעצועים משאריות מקררים


המעבר לחומרים וטכנולוגיות ברי קיימא נחשב למאתגר במיוחד דווקא במקרה של מותגים מוכרים וותיקים בתעשיית הצעצועים, שכן לרוב מותגים אלו נחשבים בעיני הצרכנים כאיכותיים ובטוחים ולכן שינויים בגוף המוצר, בחומרים מהם הוא עשוי או בשיטת הייצור עשויים לאיים על הקונוטציות החיוביות שיש לצרכנים כלפי המוצר. למעשה, החשש מפגיעה באיכות או בנראות המוצר מהווה פעמים רבות חסם המונע את השינוי.

ואכן, נראה כי בפרסומי החברה מודגש כי החומר החדש אינו משפיע על איכות המוצר וכי הסדרה עומדת בסטנדרטים האיכותיים והבטיחותיים המחמירים של המותג. בנוגע לנראות המוצר, בפליימוביל בחרו לציג את שינוי החומר דווקא כיתרון, ותחת הכותרת New Material New Look מדגישים בפרסומים כי החומר הממוחזר מעניק לדמויות מראה וגימור חדשים וייחודיים המבדלים אותם מצעצועים אחרים.

הפרסומים של החברה ביחס לאיכות, לבטיחות ולמראה המוצר מבטאים את העמדה הרווחת בתעשיית הצעצועים ביחס לציפיות הצרכנים המעוניינים בצעצועים "ירוקים" אשר הערך הסביבתי שלהם בא לידי ביטוי במראה אך מבלי להתפשר על איכות הצעצועים וכמובן שלא על בטיחותם.

ביטוי נוסף להדגשת איכות החומר ניתן למצוא בעיצוב אריזות הסדרה. מלבד העובדה כי האריזות, העשויות כאמור מקרטון ונייר ממוחזרים, מאופיינות בצבעוניות ובטיפוגרפיה ייחודית, עיצובן כולל פתחים גדולים מהם בולטים חלקים מחיות הפלסטיק באופן המאפשר לגעת בהם ולהתרשם מאיכותם ומעיצובם.

ברמה הסיפורית הסדרה החדשה מהדהדת כאמור את ערכי ההגנה על הטבע, ועוסקת בחיות בר ובשמירה עליהם. הסדרה כוללת חיות מרחבי העולם בדגש על עיצוב ריאליסטי יחסית מבחינה זואולוגית וכן התייחסות מדעית לשם החיה, וסביבת המחייה שלה. הפן המדעי בנוגע לחיות אינו מסתיים בצעצועים עצמם והסדרה נתמכת במאגר של תוכן מדעי לגבי החיות באפליקציה ובאתר של הסדרה, באופן המזכיר קלפי איסוף אנציקלופדיים. המארזים הגדולים יותר הכוללים גם דמויות של בני אדם, עוסקים במסעות בטבע, במחקר, הגנה, הצלה וטיפול בבעלי חיים. באופן זה הסדרה המבוססת על אחריות החברה כלפי העולם פונה אל הילדים בתוכן תואם, מדעי ומשחקי.


המעבר לחומרים וטכנולוגיות ברי קיימא נחשב למאתגר במיוחד דווקא במקרה של מותגים מוכרים וותיקים בתעשיית הצעצועים, שכן לרוב מותגים אלו ידועים נחשבים בעיני הצרכנים כאיכותיים ובטוחים ולכן שינוי בגוף המוצר, בחומרים ממנו הוא עשוי או בשיטת הייצור עשוי לאיים על הקונוטציות החיוביות שיש לצרכנים כלפי המוצר.


וילטופיה | פליימובילהחיבור הרעיוני שעושה החברה בין שמירה על הסביבה על ידי שימוש בחומרים ממוחזרים לבין חינוך לקיימות, הצגת הטבע בפריזמה מדעית ופניה אל הילדות והילדים לדאוג לסביבה ולפעול למען הטבע והחיות בולט במיוחד בסרטון המלווה את הסדרה החדשה בו התכנים החינוכיים כגון הגנה על חיות הבר מומחשים על ידי שימוש בחיות והדמויות מהסדרה החדשה. כך, הסדרה החדשה מבטאת את האחריות של החברה כלפי הסביבה אך גם את השיתוף של הילדות והילדים, דרך תכני ודימויי הצעצועים, באחריות ובדאגה לכדור הארץ.


Comentários


bottom of page